وب‌اسکان

سامانه مدیریت ساختمان

نکات مهم در خرید املاک تجاری
نکات مهم در خرید املاک تجاری

نکات مهم در خرید املاک تجاری

 

بررسی طرح‌­های شهرداری برای نداشتن ممنوعیت­‌های قانونی در ساخت یا شروع فعالیت.

کاربری ملک در سند تجارتی قید شده باشد.

بررسی کامل انشعاباتی که داخل سند نوشته شده است. تلفن جزو انشعابات محسوب نمی‌­شود و باید به صورت جداگانه نوشته شود.

حق سرقفلی ملک را بررسی کنید. حق سرقفلی ممکن است به شخص دیگری اختصاص داشته باشد. در این صورت لازم است هر دو یعنی هم مالک و هم صاحب امتیاز سرقفلی از این نقل و انتقال راضی باشند.

ملک خریداری شده وثیقه بانک یا دیگر ارگان­‌ها نباشد.

در مورد خرید مغازه­‌های نوساز که هنوز سندش قطعی نشده بهتر است امضای هم مالک و هم صاحب عرصه را داشته باشید.

پایان‌کار ساختمان را از مالک بخواهید.

تسویه حساب­‌های لازم را از مالک درخواست کنید از جمله مالیات، بیمه، انشعابات و …

سرقفلی چیست؟

در گذشته سرقفلی مبلغی بوده بغیر از مبلغ اجاره بها که از مستأجر جهت واگذاری ملک به او گرفته می‌­شده. حق کسب و پیششه مبلغی بوده که مستاجر جهت سابقه خود و اسم و رسمی که در آن ملک بدست آورده بود دریافت می­‌کرد. بعد از تصویب قانون روابط مستاجر و موجر در اسل ۱۳۷۶ کلمه سرقفلی تغییر هویت داده و به جای حق کسب و پیشه استفاده می‌­شود.

 

در هنگام عقد قرارداد ملک تجاری لازم است مستاجر اطلاعاتی از شغل و اجناسی که قرار است به فروش گذاشته شود بدهد. در طول قرارداد نیز مستاجر اجازه ندارد تغییر عمده‌­ای در شغل خود ایجاد کند. در این صورت حق با مالک است و می‌تواند حکم تخلیه بگیرد.

در صورتی که مستاجر ملک مورد نظر را بدون اطلاع مالک به دیگر انتقال دهد. در مواردی در قرارداد این شرط به نفع مستاجر تغییر می­‌کند و این اجازه را به مستاجر می‌­دهد.

طبق قانون سال ۱۳۷۶ در صورتی که قرارداد به اتمام رسیده و مستاجر ملک را خالی نمی‌­کند مالک می‌­تواند از طریق قانون حکم تخلیه بگیرد. البته در قانون سال ۱۳۵۶ این مورد متفاوت است و مالک باید دلیل محکمی حاکی از تخلف به دادگاه ارائه دهد. تنها در این صورت دادگاه حکم تخلیه می­‌دهد.

اگر مبلغی را به عنوان اجاره در نظر گرفته شود مستاجر ملزم به پرداخت سر موعد می‌­شود. در صورتی که مستاجر اجاره را در زمان مشخص پرداخت نکند مالک می‌­تواند شکایت کند.

 

 امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشد ، به پشتوانه همراهی شما مخاطبین محترم ، سامانه مدیریت و نرم افزار رایگان شارژ ساختمان وب اسکان تلاش خواهد کرد تا در ادامه نکات کاربردی پیرامون بهبود مسائل حوزه آپارتمان نشینی و مدیریت آپارتمان را منتشر نماید .